Księżyc poboczny | 8.08.2019

Słońca poboczne pokazywałem tu zapewne wiele razy. Tym razem mam coś bardzo podobnego, tylko… w nocy. Mowa o zjawisku optycznym, zwanym księżycem pobocznym (paraselene) lub potocznie zwanym z angielskiego moondog.

Wieczorem na niebie wisiało nieco wysokich chmur i miałem nadzieję na pokazanie się halo księżycowego. Hala nie było, a za to po lewej stronie księżyca pojawił się księżyc poboczny. Zjawisko stosunkowo rzadkie powstające w wyniku załamania się promieni słonecznych odbitych od księżyca na kryształach lodu występujących w formie sześciokątnych płytek.

Księżyc poboczny, paraselene, moondog, 8.08.2019

FOT. WITOLD OCHAŁ POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI FOTOGRAFIA KRAJOBRAZOWA PODKARPACIE ZAGORZYCE ZJAWISKO OPTYCZNE KSIĘŻYC POBOCZNY PARASELENE MOONDOG

Opublikowane przez Witold Ochał

Projekty? Sesje? Plenery? Nie, ja tylko fotografuję.

Join the Conversation

  1. Witold Ochał's awatar
  2. chwastowisko's awatar
  3. Ireneusz's awatar

4 Comments