Pocztówki z Niedzicy

Widok z zapory w Niedzicy na jezioro Sromowieckie. Miałem nadzieję, że po pięciu dniach deszczu zobaczę, jak się woda przelewa, a tu ni hu hu :/

Na zamku w Niedzicy niby straszy, ale jakoś nie teraz :/

Na zaporze niespodzianka – przestrzenne malowidło po szumną nazwą „Moc żywiołów”…

Obraz „Moc Żywiołów” jest dziełem artysty malarza Ryszarda Paprockiego oraz rzeźbiarza Zbigniewa Wojkowskiego, którzy przez okres ponad dwóch miesięcy tworzyli swe malowidło. Całe dzieło mierzące 34 metry długości, obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległości 50 metrów.

Jezioro czorsztyński powstało w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle.. Zbiornik mieści  232 mln metry sześcienne wody, jego powierzchnia to 1226 ha, a głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42 m. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln metrów sześciennych miejscowego żwiru. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna  o mocy 2 x 46 MW.

Opublikowane przez Witold Ochał

Projekty? Sesje? Plenery? Nie, ja tylko fotografuję.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: